Jste zde

Chřest

Chřest

Pokračování článku "Přírodní afrodiziaka a doporučené potraviny".

V Česku roste ve volné přírodě pouze jediný druh: chřest lékařský (Asparagus officinalis). Najdeme ho jen v teplejších oblastech, kde roste na suchých stráních a ve světlých křovinách. Nejblíže je chřest lékařský zemědělsky využívaný jako plodina v teplých částech Slovenska. U nás je možné ho občas zakoupit jako čerstvou zeleninu nebo častěji konzervovaný.

Mladé výhonky chřestu lékařského jsou v mnoha zemích (například v Německu a Nizozemsku) používány jako oblíbená zelenina, ale některé druhy jsou pěstovány i jako okrasné rostliny, jako pokojové rostliny a přidávají se i do kytic.

Chřest obsahuje velké množství kyseliny listové, což může zvýšit produkci histaminu, který umožňuje snadnější dosažení orgasmu u mužů i žen. Chřest je velkým zdrojem draslíku, vlákniny, vitamínů A, B6 a C, thiaminu, betakarotenu. Sýle obsahuje minerální látky jako zinek, draslík, železo, hořčík, vápník a fosfor, v optimálním poměru pro regeneraci těla. Účinky histaminů jsou afrodiziakální a ostatní látky podporují především dobrý zdravotní stav, který k sexu také patří. Vzhledem k velkému obsahu vlákniny, minerálních látek a vitamínů se mu vyplatí věnovat náležitou pozornost. Staří Řekové a Římané jej považovali za afrodiziakum. Mezi největší konzumenty chřestu patří Francouzi, velké oblibě se těší v Německu.

 

Literatura a zdroje