Volné pokračování článku "Pubické ochlupení".
V dnešní době není v rámci osobní hygieny holení zas až tak výjimečné. Nejdříve bylo součástí ženské kosmetiky, ale postupně je stále častější intimní hygienou i u mužů. Úprava nebo úplné odstranění pubického ochlupení je v mnoha kulturách běžné nebo i zvykem. Odstraňování pubického ochlupení se označuje jako
Břitvu k holení dnes používá jen velmi málo mužů. Mnohem snadnější a bezpečnější je oholit se žiletkou nebo elektrickým holícím strojkem. Přitom to ještě není tak dávno, co tuto techniku uměl každý kluk, který chtěl být mužem... Ale stále se ještě i dnes najdou muži, kteří na břitvu nedají dopustit. Však je to také nástroj hodný muže!
Minimálně potřebujete:
Dobrá rada pro muže: při holení mužského pohlaví raději břitvu nepoužívejte .....
Nejmenší riziko úrazu je při použití elektrického strojku - říká se tomu suché holení. To už ale není taková romantika jako s břitvou. Elektrickým strojkem se také obtížně zaholují hůře přístupná místa a záhyby kůže.
Nejčastějším nesprávným názorem je, že po oholení se chlupy stávají silnějšími a tvrdšími. Toto zdání vyvolává fakt, že po oholení jsou chlupy díky své krátkosti ostré a tuhé. Pokud znovu odrostou, tak kolem délky zhruba 1 cm dostávají opět svoji původní podobu a tuhost. Holením se chlupy ani nezhušťují, ani neřídnou, dokonce ani nerostou rychleji.
Mezi nejčastější komplikace při holení pohlaví a ochlupení v jeho okolí je podráždění pokožky a následné zanícení pórů kůže nebo tkáně folikulu (kořínku). Pokožka některých lidí může být tak citlivá, že při kontaktu s ostrou žiletkou dochází ke krvácení. Na oholené nebo depilované pokožce se vytvoří podobná mikrotraumata jako při holení mužské tváře. Narušená pokožka je také náchylnější k rozšíření infekcí a patogenů. V podpaží nebo okolo pohlaví pak dochází k podráždění, zarudnutí pokožky a po několika dnech k nepříjemnému svědění a vzniku malých zánětů. Jedinou možností je častější holení citlivějších partií, na což si tělo časem zvykne a většina problémů zmizí. Nutné je také použít ihned po holení dobrou desinfekci, a ochranná krém, který zmírní podráždění a zklidní pokožku. Možná to bude pálit, ale sníží se riziko zanícení poškozené kůže na tak citlivém místě.
Oholené plochy okolo pohlaví jsou náchylnější i k mechanickému podráždění. Platí to jak pro ženy, tak i pro muže. Chloupky sice pomalu, ale přece jen dorůstají a pokud holení není naprosto pravidelné a v krátkých intervalech, tak díky své relativní ostrosti zachytávají za spodní prádlo a mírně tak dráždí pokožku v místě, odkud vyrůstají. Někteří lidé mohou po oholení intimních partií vnímat nepříjemné pocity od kontaktu spodního prádla nebo oblečení. Většinou však tento pocit po čase, až chloupky odrostou, zmizí. Tření může způsobit i maličké mikrooděrky, které se ovšem v případě bakteriální infekce mohou snadno zanítit a bolí.
(AK)(Z)(L)