Jste zde

Herpes genitalis

Herpes genitalis

Pokračování článku "Herpes simplex (opar)".


Zdroj textu: http://www.herpesgenitalis.cz/. Na tomto odkazu naleznete řadu dalších významných informací a velmi prospěšnou diskuzi lidí, kteří se s tímto zdravotním problémem setkali. Doporučuji uvedené stránky navštívit a seznámit se s dalšími informacemi zde uvedenými.


 

Herpes genitalis patří mezi herpetická virová onemocnění a je způsoben virem HSV 2 (herpes simplex typu 2). Herpes znamená opar, v tomto případě opar na genitáliích. Obecně je známější a snad i častější opar rtu, jehož původcem je stejný virus Herpes simplex, jen typu 1 (HSV 1). Člověk nakažený tímto virem, který má akutní příznaky (puchýřek na rtu), může např. při orálním styku nakazit jiného a přenést tak virus na jeho genitálie.

Ten se pak projeví ve formě genitálního viru. Z toho vyplývá, že existuje přenos mezi oběma typy viru, které dají vzniknout onemocnění dle prostředí, ve kterém se infekce uchytila.

Genitální herpes je pohlavně přenosné onemocnění s inkubační dobu pohybující se mezi 5-14 dny od styku s nákazou.

Je herpes genitalis závažným onemocněním?

Samotný průběh  nemoci při prvonákaze není nijak těžký. Dá se léčit a po několika dnech většinou puchýřky vymizí. U některých jedinců se silnou imunitou se vnik viru do organismu neprojeví vůbec. Nebezpečný je fakt, že virus je vysoce infekční, a přenos při pohlavním styku (i jinak) je téměř jistý. Dalším rizikovým faktorem je stejně jako u ostatních herpetických virů jeho nezničitelnost. I po odeznění akutního onemocnění, zůstává nadále v těle člověka. Většinou se usazuje v nervových gangliích podél páteře (v latentní formě), kde čeká na novou příležitost se projevit (reaktivovat).

Jaké jsou symptomy nemoci?

Podobně jako u oparu rtu i opar genitálií se projevuje stejným způsobem:

  • Svědění postižené oblasti. Po přenosu infekce kůže genitálií začne nepříjemně svědit, popř. brnět. V této době ještě není viditelný příznak. Je to první signál, že se něco děje.
  • Výsev puchýřků. Na kůži, která před tím svědila, se utvoří malý puchýřek (většinou je jich víc). Uvnitř puchýřků je tekutina, která je infekční. Může být postižena venkovní část genitálií, u žen stydkých pysků a u mužů žalud a vnitřní část předkožky.

U lidí provozujících anální sex i okolí konečníku. V horším případě se puchýřky přenesou i na sliznici (např. v pochvě). Toto období může trvat i 14 dní.

  • Zasychání puchýřků. V normálním případě se po několika dnech puchýřky promění ve stroupek, který se odloupne. Působením vlhkého prostředí a přítomností jiných infekcí se může puchýřek infikovat a proměnit se v hnisající vřídek.

U některých lidí se může objevit malátnost, zvýšená teplota, bolesti hlavy a svalů, zduření místních lymfatických uzlin.

Léčba genitálního oparu

Tak jako i u ostatních herpetických viróz je léčba převážně symptomatická. Jak bylo uvedeno, virus v těle i po potlačení prvotní nákazy přežívá do konce života nositele. Po výsevu puchýřků se lokálně aplikují přípravky (krémy, gely), které ničí infekci. Zároveň se podávají antivirové léky  - antivirotika. Léky jsou ve formě mastí i tablet. Tablety lze získat pouze na předpis. Tablety se užívají per orálně. Později se může i aplikovat mast s protizánětlivým účinkem. Současně se mohou užívat léky či doplňky stravy, které zvyšují obranyschopnost nemocného jedince.

Po celou dobu léčby je pohlavní styk zakázán.

Čím dřív je zahájena léčba, tím víc je účinná. Nejlépe je navštívit lékaře ihned. Herpes genitalis často recidivuje ( i 3-4x do roka). Léčba probíhá obdobně. V mezidobí je vhodné posilovat imunitu a vyhýbat se okolnostem, kdy je člověk víc náchylný k onemocnění.

Herpes v těhotenství

Všechny infekce patřící do rodiny herpetických virů představují v těhotenství riziko. Ne jinak je tomu i u herpes genitalis. V prvních dvaceti týdnech těhotenství se může plod nakazit skrze placentu. Často pak dochází k potratům, virus však může způsobit i vrozené vady dítěte. Největší riziko je nákaza dítěte při porodu. V té době nemá miminko dostatečně silnou imunitu a vytvořeny protilátky, proto je více ohroženo.

Může dojít k onemocnění očí, kde virus způsobuje poškození rohovky, dokonce i slepotu. Bohužel však dochází i k úmrtí novorozence. Z uvedeného vyplývá, že při porodu nesmí být nikdo z přítomných v akutním stavu onemocnění oparem (ani na rtu). Pokud má rodička herpes genitalis, nařídí lékař porod „Císařským řezem“.

Kdy nemoc recidivuje?

Příčiny opětovného projevení choroby jsou různé a často těžko identifikovatelné. U některých lidí se nemoc vrací i v pravidelných periodách. Nicméně rizikové spouštěče skutečně existují

  • Slunění. Neznamená to, že by člověk nesměl vůbec na sluníčko, ale při nadměrném slunění (třeba i v zimě na horách) se virus může reaktivovat.
  • Prochlazení je také velmi rizikové. Mnoho lidí udává, že je jenom tzv. střepala zima a opar se opět projevil.
  • Horečnaté onemocnění může být příčinou znovu projeveného oparu.
  • Fyzická a psychická zátěž oslabuje vždy organismus člověka, ten je pak náchylný k mnoha onemocněním, i reaktivaci herpetických virů
  • Menstruace. U žen je to období, které je komplikované v různých směrech. Složitější hygiena, psychické vypětí, oslabenost. To vše může být příčinou opakování nemoci.

 

Co by měl pacient vědět?

Pacient svým chováním může ovlivnit průběh onemocnění. Je dobré to vědět.

  • Zahájit léčbu včas, i při pouhém svědění aplikovat antivirový krém na opary.
  • Přestože místa s puchýřky svědí, je nutné je neškrábat a co nejméně se jich dotýkat.
  • Udržovat ruce i nehty v neustálé čistotě. Po každém dotyku postižené oblasti ruce umýt antibakteriálním mýdlem.
  • Dbát na to, aby se nákaza nepřenesla do očí (pozor na brýle).
  • Po dobu nemoci dodržovat sexuální abstinenci.
  • Používat vlastní ručníky, prádlo a povlečení.
  • Doporučuje se nosit volné prodyšné spodní prádlo, protože zapaření napomáhá častějšímu výskytu nebo recidivě herpetických onemocnění.
  • Dodržovat léčbu předepsanou lékařem.

 

Závěr

Závěrem je třeba uvést, že mohutný rozvoj nemoci po celém světě, poněkud zastavil sexuální revoluci. Herpes genitalis je pohlavně přenosná choroba a může poškodit zdraví i kvalitu života a sexu. Je dobré nestřídat partnery, chránit se kondomem i zevrubnou prohlídkou partnerova genitálu. Při sebemenším podezření je lépe si dát „studenou sprchu“ a sexuálního styku se vzdát.


Zdroj textu: http://www.herpesgenitalis.cz/. Na tomto odkazu naleznete řadu dalších významných informací a velmi prospěšnou diskuzi lidí, kteří se s tímto zdravotním problémem setkali. Doporučuji uvedené stránky navštívit a seznámit se s dalšími informacemi zde uvedenými.


 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje