Jste zde

Stydké pysky

Stydké pysky

Hlavní téma: "Pohlavní soustava ženy".
Volné pokračování článku "Vulva".

Stydké pysky (lat. labia pudendi) jsou součástí zevních rodidel ženy (vulvy), které se skládají z velkých a malých stydkých pysků. Jsou to párové kožní řasy zevně pokryté pubickým ochlupením, uvnitř s kůží podobnou sliznici. Vpředu přecházejí do stydkého pahorku (mons pubis), vzadu do hráze (perineum), mezi nimi je stydká štěrbina (rima pudendi), v ní pak malé stydké pysky. Jejich funkce je především ochranná, protože uzavírají vchod do pochvy, čímž brání vnikání nečistot a infekce.

Velké stydké pysky

Velké stydké pysky (latinsky: labia majora pudendi) jsou párové kožní řasy (či valy), dlouhé zhruba 8 centimetrů o tloušťce 2–3 centimetry, které obloukovitě obklopují poševní vchod. Jsou součástí zevních rodidel ženy - vulvy. Jejich vyklenutí kromě tuku tvoří také kavernozní tělesa, která při překrvení zduří. Vyplňují prostor mezi stydkým pahorkem (mons pubis) vepředu a perineum neboli hráz vzadu, které jsou zároveň jejich součástí. Mezi nimi je pak stydká štěrbina (rima pudendi) s malými stydkými pysky uvnitř. Kůže velkých stydkých pysků je zevnitř tenká a lesklá (podobá se sliznici), zvenku pak silná, pigmentovaná a od puberty zevně pokrytá chloupky (pubické ochlupení). Pokud žena stojí nebo má nohy u sebe, tak obvykle velké stydké pysky úplně nebo částečně zakrývají ostatní části vulvy. Barva kůže na velkých stydkých pyscích je obvykle podobná celkové barvě kůže ženy, ale nedá se to zobecňovat protože i z tohoto pohledu může být jejich pigmentace naprosto individuální. Vnitřní kůže (sliznice) je často růžová, červená nebo nahnědlá.

 

Malé stydké pysky

Malé stydké pysky (latinsky: labia minora pudendi), též nymfé (latinsky: nymphae) jsou dvě jsou dvě (podélné) jemné slizniční kožní řasy ukryté pod velkými stydkými pysky a jsou po obou stranách poševního vchodu. Jejich velikost se u každé ženy může velmi významně lišit. Přibližná délka lábií je 3–4 centimetry a tloušťka okolo 5-ti milimetrů. Tyto rozměry však rozhodně nelze považovat za nějakou normu nebo doporučení k porovnávání!!!

Malé pysky patří vedle klitorisu k nejcitlivějším ženským oblastem. Nachází se mezi velkými stydkými pysky a rozšiřují se od klitorisu šikmo dolů, do strany a dozadu ke každé straně poševní předsíně, mezi níž a velkými stydkými pysky končí. Vpředu se každý malý stydký pysk dělí na dvě části - horní díl prochází nad klitorisem, kde se setkává s protějším pyskem, přičemž oba nemusí být stejně velké. Vytvářejí zde klitoridální kapuci, která se klene přes vnější část klitorisu (poštěváčku) a zakrývá ho. Tím, že jej překrývá jej chrání proti mechanickému dráždění při běžných činnostech. V horní části poševní síně se nachází klitoris a na tomto místě se setkává s malými stydkými pysky. Dolní část pysků prochází pod vnější částí klitorisu, spojuje se s povrchem pod ním a společně s protějším pyskem (nemusí být nutně stejné velikosti) vytváří uzdičku klitorisu. U panny jsou zadní konce malých stydkých pysků obvykle spojeny uprostřed kožní hranou nazývanou frenulum labiorum pudendi nebo fourchette - " vidlička". Právě spojení malých stydkých pysků a klitorisem jim a velmi silná inervace jim zaručuje mimořádný význam pro vzrušení ženy.

Barva, velikost a celkový vzhled stydkých pysků se značně liší u každé ženy. U některých žen nejsou malé stydké pysky téměř vidět a u jiných mohou být velké a vyčnívající. Na opačné straně (povrchu) malých stydkých pysků je mnoho mazových žláz. V průběhu sexuálního vzrušení se pysky začnou plnit krví, zduří a jejich barva je tmavší a většinou intenzivně zčervenají. Jejich zbarvení je jedním z nejprůkaznějších ukazatelů stupně sexuálního vzrušení. Barva malých stydkých pysků se při vzrušení mění od jasně červené po tmavě vínově červenou.

V opodstatněných případech nebo z "kosmetických důvodů" se provádí operační zákrok - labioplastika - při které lze chirurgicky upravit velikost a vzhled pysků, případně malé stydké pysky úplně odstranit. Bližší informace o tomto zákroku naleznete v článku "Labioplastika".

Související články

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)