Jste zde

Nejčastější intimní a zdravotní problémy mužů

Nejčastější intimní zdravotní problémy mužů

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".
Volné pokračování článku "Nejčastější intimní a gynekologické problémy žen".

Jestli se za něco lidé opravdu stydí, tak jsou to intimní problémy, které je postihnou. Týká se to jak žen, tak i mužů. Většinou věří, že se jedná o dočasný zdravotní problém, který jak přišel, tak i odejde. K lékaři tak se svým problémem přijde jen velmi malé procento lidí. Většina považuje potíže a problémy v oblasti intimních partií za tak choulostivé že k lékaři přijdou až když si už opravdu neví rady. Tedy převážně velmi pozdě. Jejich stud je natolik silný, že raději trpí, než by vyhledali odbornou pomoc. Jsou ovšem takoví, kteří volí cestu samoléčební nebo se neléčí vůbec. Výsledkem je pak někdy bývá chronické onemocnění, dlouhodobé potíže, případně se svého zdravotního problému nezbaví nikdy. Veškeré obavy jsou přitom zcela zbytečné. Dnes je na většinu problémů nalezena úspěšná léčba nebo se podaří nepříjemné příznaky zmírnit na minimum.

Tady je nedokonalý seznam větších či menších zdravotních problémů, které muže trápí, ale ze studu před nimi raději zakrývají oči a doufají, že samy odezní.

Obřízka pro lepší hygienu a ze zdravotních důvodů

Asi nejčastěji prováděným výkonem je u mužů zákrok, kterému se říká "mužská obřízka". Chirurgicky se při něm odstraní předkožka, takže část žaludu, nebo celý žalud zůstává trvale obnažený. Tento zákrok se nejčastěji vyžaduje a provádí u chlapců v židovské komunitě ihned po narození a to z náboženských důvodů.

Stejný zákrok však podstupují i muži různého věku ze zdravotních důvodů. Nejčastěji se jedná o trvalé nebo dlouhodobé záněty a mykózy v oblasti předkožky a žaludu nebo zúžení předkožky které může být tak silné, že předkožku přes žalud vůbec není možné přetáhnout. V takovém případě je nemožné zajistit ani základní intimní hygienu žaludu penisu. Zúžení předkožky je pak často spojeno s dlouhodobými bolestivými záněty v této oblasti. Dalším zdravotním důvodem jsou problémy s bolestivou erekcí, kdy předkožka je buďto příliš zúžená a nejde přetáhnout přes žalud, nebo penis v jeho erekci omezuje.

Jsou však také muži, kteří si předkožku nechávají odstranit z ryze hygienických důvodů.

Porucha erekce - erektilní dysfunkce

V dnešní době se jedná bohužel o celkem běžný zdravotní sexuální problém, který se týká až 40 % všech mužů starších 40 let. S vyšším věkem se erektilní dysfunkce vyskytuje stále častěji. Erektilní dysfunkce nemá nic společného s plodností nebo schopností prožívat orgasmus. Postihuje erekci, a tím znemožňuje se do stadia, které by umožňovalo prožít sex nebo orgasmus, vůbec dostat. Důvodem neztopoření penisu nebo nedostatečného ztopoření penisu je nedostatečný přísun krve a její zadržení  v penisu. V mnoha případech je porucha způsobena kombinací psychických a fyzických problémů. Mezi fyzické příčiny erektilní dysfunkce patří nejčastěji cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy cévního systému, nemoci srdce, rakovina prostaty nebo i užívání nejrůznějších léků, které mají vedlejší účinky. Mezi psychické příčiny patří většinou stres, přepracování nebo emoční problémy. Bližší informace naleznete v článku "Erektilní dysfunkce".

Hemoroidy

Hemoroidy patří mezi zánětlivá onemocnění při kterém dochází k rozšíření žilních struktur žilních pletenců uvnitř řitního kanálu a sliznice v okolí dolní části konečníku a v řitním kanálu. Často vznikají v důsledku nesprávného životního stylu, spojeného se sedavým zaměstnáním, špatnou životosprávou nebo nadměrnou konzumací kořeněných a pálivých jídel. Projevují se i jako následek a komplikace některých civilizačních nemocí, jako je například vysoký krevní tlak, poruchy žilního systému nebo neadekvátní fyzická zátěž. U mnoha lidí se projeví při poruše vyprazdňování a dlouhodobé nebo časté zácpě. Náchylnost ke vzniku hemeroidů zvyšuje i dědičná dispozice a užívání hormonální antikoncepce. Často se hemeroidy objeví u žen po období těhotenství a hlavně po porodu. Bližší informace naleznete v článku "Hemeroidy".

Inkontinence

Inkontinence je zdravotní problém který se týká jak mužů , tak i žen. Poměrem však inkontinencí trpí více ženy jak muži. Může postihovat ženy po obtížném porodu dítěte, ale i ženy těžce fyzicky pracující, obézní, diabetičky či ty, které nedoléčily záněty močového měchýře apod. Rozlišujeme typy inkontinence:

  • samovolný
  • stresový
  • urgentní (hyperaktivní močový měchýř)

Samovolný únik moči souvisí mimo jiné i s obdobím klimakteria, kdy v ženském těle klesá hladina hormonů estrogenů, jež způsobuje uvolnění svalů pánevního dna. Mužů i žen se samovolný únik moči týká stále častěji s přibývajícím věkem, kdy dochází k ochabování svěračů močového měchýře. Nejčastěji ke stresovému úniku moči dochází při činnostech při nichž se zvýší tlak na svaly v oblasti a okolo močového měchýře, který napětí svalů nevydrží, povolí svěrač močového měchýře a moč uvolní. Nejčastěji je to u právě v těch nejvíce nevhodných situacích, jako je úlek, smích, kašel, kýchnutí, rozčílení, zvedání těžších břemen, ale i při sexu. U žen se může vyskytovat také inkontinence urgentní, souvisí s "hyperaktivním močovým měchýřem". Stresové inkontinence se lze zbavit především posilováním svalů pánevního dna, nebo vzácněji jednoduchou urologickou operací. Urgentní únik moči, tedy hyperaktivní močový měchýř lze většinou léčit léky. Více informací o inkontinenci mužů a žen naleznete v článku "Inkontinence".

Přenesená vaginální mykóza

S kvasinkovou infekcí se za svůj život setká přibližně 75 % žen a 45 % z nich trápí opakovaně. Typickými příznaky jsou tlak a bolest v podbřišku, svědění v oblasti malých a velkých stydkých pysků, pálení při močení, hrudkovitý, bílý výtok a bolest při pohlavním styku.

Příčinou jejího vzniku většinou bývá narušení poševní mikroflóry, v jejímž důsledku dochází k přemnožení kvasinek. Mikrobiální nerovnováhu způsobují infekční onemocnění, užívání hormonální antikoncepce a antibiotik, chlorovaná voda v bazénech, cukrovka, nadměrná konzumace sladkostí a obezita. Kvasinkám, stejně jako plísním, se daří ve vlhkém prostředí, proto odborníci doporučují nosit vzdušné prádlo a oděvy.

S tímto nepříjemným onemocněním se často setkávají i muži. Stejně jako v pochvě, tak i v oblasti žaludu může dojít k přemnožení kvasinek. Příznaky mykózy jsou stejné jako u žen, přichází pálení, svědění, otok a zarudnutí.

Muži mohou být také přenašeči kvasinkového onemocnění a přitom sami nemusí mít žádné viditelné nebo pocitové příznaky. Často tak dochází k nevědomému přenosu nákazy na partnerku. Proto lékaři vždy doporučují léčit oba sexuální partnery najednou. Ženy si do pochvy zavádějí čípky s léčivou látkou nebo aplikují gel, muži používají mast. Bližší informace naleznete v článcích "Mykózou trpí i muži" a "Mykózy a kvasinkové infekce".

Infekce močového ústrojí 

Vzhledem k tomu, že ženská močová trubice je podstatě kratší jak mužská, trpí infekcemi močového měchýře výrazně častěji ženy jak muži. Tato infekce však přináší problémy i mužům. Velmi často jsou záněty močového měchýře komplikací problémů se zvětšenou prostatou nebo záněty ledvin. Provází i problémy s ledvinovými kameny nebo zúženou močovou trubicí. Mnohdy dochází ke vzniku infekcí po vypuzení ledvinových kamenů, kdy jejich průchodem urálním systémem dochází k mikrooděrkám, které jsou náchylné k infekci. Mezi klasické příznaky patří časté močení, pálení při močení, krev v moči a bolest v oblasti močového měchýře. Léčení musí diagnostikovat řídit výhradně lékař. Ten pak ve většině případů nasadí léčbu antibiotiky. Neléčené infekce močového ústrojí mohou být i zdrojem infekce, přenesené při sexu na partnera nebo partnerku. Chronické záněty mohou být zdrojem zánětů ledvin i dalších vážných komplikací a jejich léčba pak bývá dloubá a nepříjemná.

Intimní problémy pohlavních orgánů

Komplikace pohlavního spojení mužů a žen řeší článek "Alergická reakce muže na vnitřní prostředí pochvy".

 

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)