Jste zde

Estradiol - ženský pohlavní hormon

Estradiol - ženský pohlavní hormon

Estradiol je lidský pohlavní hormon a steroid. Je to jeden ze základních ženských pohlavních hormonů. Estradiol je forma estrogenu, ženského pohlavního hormonu, který je produkovaný vaječníky a ovlivňuje řadu procesů v lidském těle. Tento hormon má významný vliv na reprodukční a sexuální funkce. Podílí se mimo jiné i na řízení ženské menstruace. Je nezbytný pro rozvoj a udržení ženských reprodukčních orgánů a má vliv i na tvorbu a vývoj dalších tkání těla, včetně kostí.

Estradiol působí především jako růstový hormon pro reprodukční struktury, včetně sliznice pochvy, vejcovodů, endometria a děložního čípku. Hormon je také zapotřebí k udržení oocytů (vajíček ve vaječníku) a spouští procesy, které vedou k ovulaci. Estradiol společně s progesteronem vede k přípravě děložní sliznice pro přijetí vajíčka k oplodnění mužskými spermiemi. Tento hormon mají v těle také muži, ale v podstatně menším množství než ženy. U mužů, estradiol pomáhá k vývoji a dozrání spermií.

U postmenopauzálních žen jeho hladina ovlivňuje riziko vzniku osteoporózy

Hladina jiného pohlavního hormonu estradiolu u žen je závislá především na na genech, nikoli na působení vnějšího prostředí nebo stravě. Rozdíly v množství tohoto hormonu je možné nalézt při srovnání různých etnik a ras. Muži afrického původu mají tohoto hormonu o 10 až 16 procent více než ostatní rasy a to bez ohledu na to, zda žijí v Africe nebo kdekoli jinde na světě. Nejméně estadiolu mají Japonci a to bez ohledu na to, kde žijí.

Pomáhá také udržovat zdravou úroveň libida jak u mužů, tak i u žen.

Jako lék se estradiol používá u žen k léčbě nepříjemných příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka a vaginální suchost, pálení a podráždění. Další použití zahrnuje prevenci osteoporózy u postmenopauzálních žen. Estradiol je někdy používán jako podpůrná součást léčby rakoviny u žen a mužů.

 

Literatura a zdroje

Literatura a zdroje

AK)(Z)(L)