Jste zde

Bondage (bondáž) - svazování při sexu

Bondage (bondáž) - svazování při sexu

Volné pokračování článku "BDSM sexuální praktiky".

Bondáž (Bondage) je mezinárodní označení pro erotické svazování. Patří mezi nejobvyklejší a nejrozšířenější BDSM sexuální praktiky. Jde o erotickou techniku, spočívající v omezení pohyblivosti partnera (znehybnění) různého stupně - od víceméně symbolického až po znehybnění totální. Za rozkoší, kterou někteří při bondáži prožívají stojí hormony, především stupňující se produkce endorfinů, které se při ní uvolňují.

Technika má celou řadu variant, z nichž některé jsou docela známé a ani je řada lidí nepovažuje za BDSM sexuální praktiky. Takovou "klasickou" praktikou je přivázání rukou (případně nohou) k pelesti postele. Bondáž však může být i hodně nápaditá a dokonce může být považována za umělecké dílo. Tato kategorie bondáže však vyžaduje docela solidní znalosti vázání uzlů a technik práce s provazy a uzly. V rámci bondáže existuje několik škol a vázáním lan a uzlů se zabývá i několik specializovaných webů s tématikou erotické bondáže. Vrcholná díla bondáže pak snad ani BDSM sexuální praktiky nepřipomínají, protože jsou to spíš erotické konstrukce za které by se nemusel stydět žádný módní návrhář. Bývají vytvořené z různobarevných provazů, lan, pruhů kůže, pruhů tkaniny nebo proužků plastů a jsou spojeny v jeden celek pomocí přesně umístěných uzlů.

Technika bondáže je relativně bezpečná, vyžaduje však vzájemnou spolupráci mezi tím, kdo je svazovaný a tím, kdo svazuje. Pravdou však je, že v BDSM praktikách se spíše používají jednoduché konstrukce než že by byla vytvářena umělecká díla. Aby byla bondáž bezpečná, musí být pod kontrolou bezpečné prokrvení svazovaných končetin a míst stlačených uzly a provazy.

Jako materiál pro bondáž se nejčastěji používají měkké bezdušové provazy, nezpůsobující při sklouznutí popáleniny. Kromě lan a provazů se používají i řetízky (v kombinaci s D-kroužky a karabinami), případně obalové potravinářské fólie či lepicí pásky.

Japonská bondáž

Když se píše o erotickém svazování, nelze nezmínit pojem jakým je japonská bondáž.

Nawa Shibari - umělecká forma, která je Japonské kultuře rovnocenná s ikebanou, bonsají nebo čajovým obřadem. Ano, i toto se dá říct o umění japonské bondáže – umění provazu. Umělci, dnes nazýváni "Nawakesho" jsou uctíváni se stejnou vážností, srovnatelnou snad jen se zápasníky sumo.

Novodobí Nawakesho mohou při svém umění čerpat z pramenů starých přes 500 let. Historické prameny uvádí, že vývoj bojového systému Hojo-jutsu alias Obaku-jutsu začal v krvavém období Shinkoku. Bylo to velmi specializované umění, které se užívalo při chytání kriminálních živlů a pak následném zadržení. Technika svázání pak byla odlišná jak při zadržení, soudu i následném trestu. Každý pak zcela jednoduše věděl, ve které fázi se zločinec nachází. Dokonce i trest, kterým byl mučící úvaz, byl pro každý zločin i společenskou třídu trestaného jiný. Kdy se vyvinula erotická forma "umění lana", to se už asi přesně nedozvíme. Ale je pravděpodobné, že ten, který se při podívané na techniky Obaku-jutsu poprvé vzrušil, patřil do období Edo (1600 - 1878).

Shibari můžeme dělit na tři základní formy úvazu:

  • Shinju - vázání prsou a horní poloviny těla.
  • Sukarabo - vázání rozkroku a dolní poloviny těla.
  • Karada - vázání celého těla.

Je to samozřejmě jen základní klasické dělení, vše je ve výsledku kombinováno a doplňováno polohami svázaného atd. Navíc můžeme provádět asymetrické vázání, kombinované se základními.

Dále rozeznáváme tři základní bondage pozice:

  • Hogtie - prasečí úvaz nebo kozelec. Název prasečí úvaz vznikl v zemědělství, stejným způsobem se vážou hospodářská zvířata, tak aby jim byl znemožněn jakýkoliv pohyb. V Čechách bychom jej nazvali svázáním do kozelce. Základním principem je svázání kotníků se zápěstími za zády, kdy vázaná osoba leží na břichu, nebo na boku. Zároveň je to také jedna z nejnebezpečnějších technik. Když se úvaz ještě propojí se smyčkou na krku, tak můžeme spoutanou osobu udusit. Což s oblibou používá třeba mafie. Takže pozor na úvaz kolem krku, nepoužívat.
  • Frogtie - žabí úvaz. Při frogtie má osoba svázány kotníky ke stehnům, které jsou skrčené a přivázané k lýtkům. Od toho vzniklo podobenství k žábě. Zápěstí jsou pak připoutána po stranách ke kotníkům.
  • Balltie - kulovitý úvaz. A tady vážeme osobu do klubíčka, nohy i stehna pěkně skrčené k pasu a svázané i s trupem. Ruce pak mohou být svázány za, i před tělem.

Mnoho partnerských párů bondáž někdy vyzkoušelo, aniž by věděli, že to, co dělali byla bondáž nebo BDSM sexuální praktika. takový klasický příklad je, když "z legrace" žena muži sváže ruce například kravatou nebo opaskem a udělá z něho svého sexuálního "otroka". Podobně to může být "legrace" ze strany muže, když ženu sváže kalhotkami...

Bondáž patří k sexuálním praktikám, které nejsou pro každého. Možná jsou na hraně perverze, ale nejspíš tehdy, když je za perverzní považují i ti, kteří se jimi zabývají. Bondáž však není pro každého také z důvodu, že je docela náročná na znalosti, šikovnost a zručnost. Nemyslím že každá bondáž bude uměleckým dílem, ale ta, která je nápaditější, složitější nebo přímo mistrovská už velké znalosti, představivost i trpělivost vyžaduje. Je to podobné jako malování na tělo - můžete barvu prostě jen naplácat na tělo, nebo na tělo namalovat umělecké dílo...

Vázání uzlů je nutné pečlivě natrénovat "na sucho", tedy bez objektu erotické vášně. Vázání uzlů zase není tak jednoduchá technika a naučit se přibližně 50 druhů uzlů a překřížení vyžaduje i praktickou dovednost. Učit se na lidském těle - to moc nefunguje. Další, co je potřeba dokonale zvládnout, je umět odhadnout jak dlouhé provazy budete potřebovat a kde se svazováním začít. Musíte také odhadnout jak lana a uzly utáhnout, aby šněrování a uzly byly sice dostatečně pevné a zároveň přijatelně pohodlné. Každá technika svazování je jiná a "předepisuje" jak mají být úvazy pevné a jak je vést, aby z těla nepadaly nebo aby tělo nedeformovaly. To se "na sucho" nejlépe učí na nějaké figuríně. Lidé, kteří s bondáží začínají by měli začínat od naprosto jednoduchých úvazů a teprve až je dokonale zvládnou, mohou přejít ke složitějším...

Je nutné pečlivě „natrénovat“ to, aby šněrování bylo sice dostatečně pevné, ale zároveň pohodlné. Pochopitelně to platí jak pro provazy a lana, tak také pro opasky, šály nebo kravaty nebo jiné pomůcky používané při svazování.

Nezapomínejte na to, že při nevhodném úvazu může dojít k situaci, kdy se vše "zvrtne" a najednou je potřeba uzly, provazy nebo lana uvolnit. Pak není vůbec podstatné čím svazujete, ale jak si umíte s takovou situací poradit!!! To platí pro lana, ale stejně tak i pro opasky, šály nebo kravaty, nebo cokoli, "co dům dal"...

Co je o bondáži potřeba vědět a na co si dát pozor

Jednoznačně však musíte umět pracovat s lany a uzly. Bez této znalosti toho moc neuděláte. Smyslná provazová bondáž musí být nejen erotická, ale měla by být zároveň hezká. Naučit se techniky svazování není jen o svazování, ale také o velkých znalostech vázání uzlů a práce s lany. 

Normální erotická bondáž je o představivosti. Nemusíte být svázáni jako na středověkých mučidlech, aby vás představa svázání vzrušila. Jen připomínám, že vzrušení nebo příjemné pocity budou prožívat především lidé, kteří v bondáži vidí cestu k novým sexuálním zkušenostem. Ty, kteří bondáž považují za něco úchylného se rozhodně nevzruší a oni ani bondáž vyhledávat nebudou.

Bondáž a bezpečnost

Pohybujete se tak trochu za hranou toho, o čem se říká, že je v sexu "normální". Svazování je mimo jiné také určité omezení pohybu, volnosti i "svobody". V každém případě se ten, kdo se nechá svazovat dobrovolně omezuje v pohybu a ze svého svázání se většinou sám nedostane. Proto se takovéto erotické zábavě musí vyhýbat lidé, kteří mají problémy s klaustrofobií nebo nezvládají pocity omezení pohybu. Bondáž je o vzájemné důvěře. Proto, než se svazování provazů podrobíte, dobře zvažte, komu budete důvěřovat. Ten člověk by ovšem měl mít o bondáži dostatek znalostí a schopností, aby vás nejen svázal, ale později také dokázal rozvázat.

Základním bezpečnostním opatřením při svazování tělesných partií je to, že víte co děláte a že ke svazování přistupujete s rozmyslem. Významná je znalost anatomie lidského těla a to především s ohledem na krevní oběh a nervovou soustavu. Takový člověk musí bezpečně vědět, co si může dovolit a na jak dlouho... Rozhodně je dobré znát také zdravotní stav člověka, kterého budete svazovat. Například epilepsie je jednoznačnou kontraindikací pro jakékoli hrátky se svazováním. Těch kontraindikací je však mnohem víc. Například vysoký nebo nízký krevní tlak, problémy s klaustrofobií, kožní problémy, latentní tetanie, bolesti kloubů a mnohé další....

O vázání uzlů i o lidské anatomii lidského těla je nutné hodně vědět, protože při nevhodném překřížení provazů nebo uvázání nevhodných uzlů bude bondáž nejen nepohodlná, ale může nebezpečně omezit krevní oběh, poranit klouby na zápěstích, ramenou, loktech, kolenou nebo kotnících. Minimálně může nesprávně provedená bondáž zavinit vznik modřin a často odřenin. Příliš utažená nebo až sadisticky pevná bondáž může dokonce zavinit trvalé poškození nebo odumření nervových zakončení.

Každá bondáž musí respektovat, že některé části lidského těla se prostě zaškrcovat nesmí. Mezi takové oblasti, patří místa, kde je výrazně hmatný tep. Každého asi napadne, že dobře uvázaný provaz kolem krku může znamenat i přímé ohrožení života. Takových míst je však na těle více a patří mezi ně především zápěstí a kotníky, třísla nebo podpaží. Na těchto místech se svazování zakazuje. Nesmí se tudy pevně vést ani provazy nebo lana. Dovoleno svazovat je až místa nad nebo pod těmito kritickými částmi těla.

Dovolím si připomenou poučku z první pomoci, kde se při použití škrtidel přímo nařizuje zaškrcení po určití době povolit aby se tkáně končetiny nebo části těla mohly prokrvit, zásobit kyslíkem a živinami...

Pokud "dobře" zavážete a utáhnete lanko okolo kořene penisu a necháte ho zaškrcený tak dlouho, než dokončíte hodinovou bondáž celého těla, pak už zaškrcení lanka na penisu ani nemusíte povolovat. Takto vyzdobený penis to už bude mít  za sebou - ten už se neprobere...

Nikdy nenechávejte spoutaného partnera o samotě. I zdravý a psychicky vyrovnaný člověk může zažít pocit nejistoty, strachu, paniky až děsu z toho, že neví co se děje a sám není schopen si pomoci. Bondáž ve svých nepsaných pravidlech také přímo nařizuje se svazovaným průběžně komunikovat a ptát se, zda se cítí dobře a zda se mu bondáž líbí.

Za bondáž nese odpovědnost ten, kdo ji provádí

Pokud se domníváte, že když se něco stane, pak jste "vinni rovným dílem", nemáte pravdu. Za následky bondáže, která měla být původně zábavou, nese plnou odpovědnost ten, kdo ji provádí. Od určitého okamžiku totiž svazovaný partner ani nemůže ovlivnit to, co s ním dominantní partner provádí. Jen připomínám, že "polehčující okolností" při problémech není ani to, že "on to tak chtěl", "on chtěl, abych to utáhl víc".... Jsou lidé, kteří své sexuální vzrušení stupňují "dušením" nebo "škrcením". Takováto kombinace bondáže s omezováním kyslíku však snadno může skončit nevratným poškozením mozku z nedostatku kyslíku nebo i smrtí...

Také nezapomínejte na to, že i bondáž jednou skončí a pak bude potřeba z ní svázaného partnera vysvobodit...

Bondáž je zábavná erotická technika, spočívající v omezení pohyblivosti partnera. Musí však být prováděna s maximální pozorností, zodpovědností, ohleduplností, opatrností a pod neustálou kontrolou. Jedině pak bude zábavou pro oba partnery.

 

Literatura a zdroje